Balance.bg
  • Начало
  • Кои сме ние?
  • Услуги
    • Стартиране на бизнес
      • Стартиране на бизнес
      • Регистрация на фирма
        • Регистрация на ООД
        • Регистрация на ЕООД
    • Абонаментни услуги
      • Счетоводство на транспортни фирми
      • Счетоводство на автокъщи
      • Счетоводство на аптека
      • Счетоводство на строителни фирми
      • Счетоводство на земеделски производители
      • Счетоводство на търговия със зърнени култури
      • Счетоводство на фирми за услуги и търговия
      • Счетоводство на фирми с онлайн магазин
    • Еднократни услуги
      • Данъчна консултация
      • Обжалване на ревизионен акт
      • Обжалване на акт от НАП
      • Данъчни стратегии
      • Възстановяване на ДДС от ЕС
      • Данъчна защита
      • Публикуване на ГФО
      • Формуляр А1
  • ЧЗВ
  • Свържете се с нас
  • Данъчна консултация
  • Публикации
  • Menu Menu
плащане на осигуровки и видове осигуровки за самоосигуряващо се лице

Осигуровки за самоосигуряващо се лице

24.10.2023/12 Comments

Съдържание:

  1. Как се определят дължими осигуровки за самоосигуряващо се лице?
  2. Избор на осигуряване
  3. Промяна на избора за осигуряване
  4. Осигурителен доход на самоосигуряващо се лице
  5. Минимален и максимален осигурителен доход
  6. Доплащане на осигуровки на годишна база за самоосигуряващо се лице
  7. Какъв е размерът на дължимите осигуровки за самоосигуряващо се лице?
  8. Полезни ресурси

Самоосигуряващи се лица, съгласно определеното в закона и практиката на НАП, са тези лица, които са длъжни да внасят осигуровки за своя сметка. Класически примери за такива лица са занаятчии и земеделски производители. В днешно време са преимуществено управители на фирми, лица, упражняващи свободни професия и freelancer-и, които развиват своя дейност, без да са предприели стъпката да регистрират своя фирма. Този материал е изцяло по темата за осигуровки на самоосигуряващо се лице.

Как се определят дължими осигуровки за самоосигуряващо се лице?

Самоосигуряващите се лица са длъжни да внасят осигуровки на база на придобития доход от стопанска дейност и в зависимост от това какво осигуряване са избрали за себе си. Това означава, че има два фактора, които са от значение:

  1. Какво осигуряване е избрано (за кои рискове се осигурява лицето);
  2. Какъв е реализираният доход, върху който се дължат осигуровки.

Освен тези два фактора, разбира се, има значение и нормативно установеният размер на дължимите осигуровки както и минималният и максимален осигурителен доход.

Избор на осигуряване

Законът позволява на самоосигуряващите се лица сами да изберат рисковете, за които се осигуряват като на практика са предоставени две възможности:

  1. Осигуряване за инвалидност поради общо заболяване, старост и смърт или
  2. Осигуряване за всички социални рискове без трудова злополука и безработица

Така представена, информацията не е особено полезна и напълно си даваме сметка за това, затова ето най-основните разграничения: Разликата в двата вида осигуряване е, че вторият включва общо заболяване и майчинство като осигурени рискове. Това означава по-високи осигуровки (с около 3.5% от осигурителния доход), но позволява получаване на обезщетение при болест и майчинство (бащинство).

Самоосигуряващите се лица не се осигуряват за безработица и трудова злополука, което е основен проблем при желание за получаване на обезщетение от Бюрото по труда.

Изборът на вида осигуряване се извършва при регистрация като самоосигуряващо се лице. Тя, от своя страна, се прави с така наречената Декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице (ОКд5 Виж линк по-долу). Тази декларация се подава в НАП в 7-дневен срок от започването на дейност. В нея се посочва типа осигуряване, който лицето избира.

Промяна на избора за осигуряване

Изборът на осигуряване може да бъде променен единствено в началото на календарната година – от 01 до 31 януари с подаването на нова декларация за регистрация на самоосигуряващо се лице. Обикновено причината за смяна на осигуряването е желанието лицето да се осигурява за майчинство или необходимостта от ползване на болнични. Важно е, че след 31 януари тази промяна вече не може да се извърши.

Осигурителен доход на самоосигуряващо се лице

Доходът, върху който се определят осигуровките се декларира от самоосигуряващото се лице с Декларация образец 1 (виж образец по-долу). Тази декларация се подава в НАП за всеки месец до 25-о число на следващия календарен месец. В нея се посочва реализирания от лицето доход през съответния месец. Възможно е декларацията да бъде подадена и веднъж за цялата – през месец февруари на съответната година. По този начин самоосигуряващото се лице декларира константен доход през годината, именно, за да не подава ежемесечни декларации.

Осигурителният доход е доходът от дейност като самоосигуряващо се лице. Ако лицето получава други доходи, те не се включват в осигурителния доход. Примери за такива доходи са възнаграждение по трудов договор, доход от наем на недвижим имот, дивидент от акции и други.

Минимален и максимален осигурителен доход

Възможно е едно самоосигуряващо се лице да не реализира приходи от дейността си или пък те да са твърде малки. Във връзка с това е установен минимален осигурителен доход. В момента той е равен на минималната работна заплата, а именно 650 лв. за 2021 г. Това е минималният доход, върху който се изчисляват осигуровки съобразно избрания начин на осигуряване. Ако декларираният доход е под 650 лв., осигуровки се дължат върху минималния такъв.

От друга страна има и максимален осигурителен доход. За 2021 г. той е 3000 лв. на месец. Осигуровки не се дължат върху месечния доход, който надхвърля тази сума. Възможно е едно самоосигуряващо се лице да има осигурителен доход от повече от един източник. Така например, често самоосигуряващите се лица работят и на трудов договор. Осигурителният доход за съответния месец е общата сума на приходите от трудовия договор и от стопанска дейност. Повече за това в друг материал по темата.

Доплащане на осигуровки на годишна база за самоосигуряващо се лице

Самоосигуряващите се лица подават годишна данъчна декларация по ЗДДФЛ. В нея се декларират всички реализирани през годината доходи, включително и тези от стопанска дейност. Ако тези доходи надхвърлят декларираните на месечна база, то се получава изравняване на осигуровки и често се налага доплащане на такива.

Най-често на практика се случва следното: за да се спестят осигуровки, самоосигуряващото се лице декларира минимален осигурителен доход през цялата година. В рамките на годината обаче сключва граждански договори на по-голяма стойност, които неговите контрагенти декларират. Тези доходи излизат в годишната данъчна декларация и се налага доплащане на осигуровки.

Ако всичко това звучи сложно, достатъчно е да запомните, че осигуровки се дължат върху реално получения доход през годината. Той се декларира с годишната данъчна декларация.

Какъв е размерът на дължимите осигуровки за самоосигуряващо се лице?

На този въпрос трудно се дава отговор еднозначно, тъй като размерът на осигуровките често се променя. В момента (2021) осигуровките са 27,8% при осигуряване без общо заболяване и майчинство и 31,3%, ако се включат и тези социални рискове. Това включва социални и здравни осигуровки.

Върху дохода от стопанска дейност на самоосигуряващите се лица се дължи и данък. Той е 10% върху целия доход от стопанска дейност, намален с дължимите осигуровки и 25% нормативно признати разходи. Това обаче също е тема за друг материал, в който да разгледаме как се изчислява данък общ доход на едно самоосигуряващо се лице..

Полезни ресурси

  1. Образци на декларации за самоосигуряващи се лица, включително Декларация ОКд5 и Декларация 1 от НАП.
  2. Таблица за минималния и максимален осигурителен доход на самоосигуряващите се лица от НОИ.
Share this entry
  • Share on Facebook
  • Share on Twitter
  • Share on WhatsApp
  • Share on Pinterest
  • Share on LinkedIn
https://balance.bg/wp-content/uploads/2023/10/650358_In-this-image-there-is-a-futuristic-laboratory-se_xl-1024-v1-0.png 1024 1024 u152381y https://balance.bg/wp-content/uploads/2019/06/balance-logo-transperant340x156.png u152381y2023-10-24 00:08:052023-11-22 16:14:43Осигуровки за самоосигуряващо се лице
12 replies
  1. Тано
    Тано says:
    29.10.2023 at 9:00

    Какви са изискванията и каква е процедурата при подаване на молба за осигуровки за самоосигуряващо се лице?

    Отговор
  2. Тигрони
    Тигрони says:
    05.11.2023 at 9:00

    За да подадете молба за осигуровки за самоосигуряващо се лице, трябва да изпълнявате определени изисквания и да следвате определена процедура. Отговорите на въпросите ви можете да намерите в официалната информация на различни институции, които се занимават с осигуровки и застраховки. Препоръчвам ви да се консултирате с компетентен специалист или да проверите уебсайта на Националния осигурителен институт. Успех!

    Отговор
  3. Кона
    Кона says:
    26.11.2023 at 10:00

    За да станеш самоосигуряващо се лице, трябва да се запознаеш с осигуровките, които се предлагат и с условията за тях.

    Отговор
  4. Любомила
    Любомила says:
    30.11.2023 at 10:00

    Самоосигуряващите се лица трябва да обърнат внимание на различните видове осигуровки, които са налични за тях. Бъдете информирани и направете правилния избор!

    Отговор
  5. Родион
    Родион says:
    12.12.2023 at 10:00

    Силно препоръчвам да се застраховаме и осигурим себе си и близките си за случай на болест или нещастен случай.

    Отговор
  6. Адриянна
    Адриянна says:
    23.01.2024 at 10:00

    лимпс вашите умения и умората. Освен това, тренировките стимулират производството на ендорфини, които са естествени химически вещества в мозъка, повишаващи настроението. Така че, да се движим и да се възползваме от ползите на тренировката! 😊💪

    Отговор
  7. Желгъзко
    Желгъзко says:
    11.02.2024 at 10:00

    Осигуровките за самоосигуряващо се лице са важни за осигуряване на социална защита и финан

    Отговор
  8. Семира
    Семира says:
    14.02.2024 at 10:00

    ктивност може да помогне за подобряване на качеството на съня и да намали проблемите с безсъние. Така, осигуровките за самоосигуряващо се лице играят важна роля за опазване на здравето и благополучието на хората.

    Отговор
  9. Щерени
    Щерени says:
    15.02.2024 at 10:00

    Благодаря за полезната информация относно осигуровките за самоосигуряващо се лице. Разбирането на важността на социалната защита и финансовото благополучие е от съществено значение за нас.

    Отговор
  10. Гъда
    Гъда says:
    17.02.2024 at 10:00

    нсовата стабилност е от съществено значение за всеки един от нас. Нека да се грижим правилно за нашата бъдещност!

    Отговор
  11. Неврия
    Неврия says:
    20.02.2024 at 10:00

    Наистина важна тема за всички самоосигуряващи се лица. Надявам се да бъде покрита в цялост от тази статия.

    Отговор
  12. Трутияна
    Трутияна says:
    22.03.2024 at 9:00

    Важно е да се осигурим правилно за себе си и бъдещето си!

    Отговор

Leave a Reply

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Вашият коментар Отказ

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Последни публикации

  • ДДС при наем и наемът като стопанска дейност 09.03.2024
  • Чужденец с българска фирма – данъчна оптимизация 28.02.2024
  • „Pass-through“ данъчно облагане в САЩ 18.02.2024
  • Облигации – данъчно облагане 22.01.2024
  • Дружество с променлив капитал: предимства за инвестиции 11.01.2024

Link to: Свържете се с нас

Имате още въпроси? Чувствайте се свободни да ни пишете през контактната форма!

Ние вярваме, че сме успешни, защото мислим „нестандартно“ и основната ни цел е да сме „прозрачни и предвидими“, причините, които ни различават от другите счетоводно-правни къщи. Ако се интересувате от партньорство с една от иновативните фирми в София, моля, попълнете формата ни или се обадете, за да се свържете с един от нашите професионални съветници.

Баланси Счетоводно-правна къща | 1202 София, България
Тел.: 087 636 4488 | Email: office@balance.bg
ЕИК: 56473643

Намираме се в София-град, счетоводно-правната кантора на Баланси представлява клиенти в цяла София-град, включително, но не само в градовете София, Нови Искър, Банкя,  Божурище и Елин Пелин.

Информацията, съдържаща се в този уебсайт, е само за общи информационни цели. Информацията се предоставя от Баланси ООД и докато ние се стремим да поддържаме актуална и правилна информация, ние не правим никакви декларации или гаранции от какъвто и да е вид, изрични или подразбиращи се, относно пълнотата, точността, надеждността, пригодността или наличността. на уебсайта или информацията, продуктите, услугите или свързаните с тях графики, съдържащи се в уебсайта за всякакви цели. Ето защо всяко прилагане на такава информация е строго и единствено на ваш собствен риск.

Всички права са запазени © 2019 Balance.bg

корпоративен данък - размер, деклариране, внасянеКорпоративен данък – информация за размер,...
Scroll to top